Napriek diagnóze vie povedať, čo chce

Jasné 👍🏻 všetko je možné, keď veríme a dúfame a skúšame.#bdelakoma #lennoxgaustatsyndrome #topenie #kvadrupareza #epimama #epitatko #bohjezivy #verímevzazrakyDg: bdela koma, posthypotoxicka encefalopatia, epilepsia lennox-gaustatov syndróm, spasticka kvadrupareza …..

Tých nálepiek má Matej naozaj dosť. Všetko to vyplýva z nehody, ktorá sa stala a niekedy sa ďalšie nové diagnozy pridružia, závisí od jeho zdravotného stavu.

No napriek týmto nepríjemným a sem-tam so životom nezlučiteľným nálepkam, chceme Matejovi zabezpečiť radostný a šťastný život a dokonca aj my sa chceme tešiť, radovať, užívať si, čo máme a čím sme.


Matejko má veľa komunikačných kanálov a predstavte si, pri každom členovi rodiny dokáže zapojiť rôzne kanále. Napr pohybuje očkami pomocou komunikačných kartičiek, alebo dvíha ľavú/pravú ruku ako odpoveď áno/nie. Dokonca je niekedy pozitívnou odpoveďou mlčanie, ticho a naopak nesúhlas je krik, mrnčanie.

Tak sme sa prepracovali aj k tým jeho slávnym dinosaurom.
„Chceš sa dozvedieť niečo o dinoch?“
„Chceš vypožičať nejaké encyklopédie?“
„Možno by sa ti páčili aj videá o dinoch?“
„Čo tak zaobstarať dinosaurov domov?“

Naposledy som mu navrhla, že pôjdeme do Viedne pozrieť dinosaurov v múzeu.
Uf …. to bolo ticho 🫣🫠🙌😉👍🏻

Kebyže sa uspokojíme s tým, že Matej potrebuje jesť, piť, spať a vylučovať, ešte polohovat kvôli dekubitom, asi by sme mali veľmi nudný život 🙈

Samozrejme sme radi za to, že sme schopní a častokrát aj ochotní.
Vďaka rodine, Vďaka Bohu, Vďaka Matejovi za všetky príležitostí 🙌

LIFE IS GREAT EVEN WITH HANDICAP
#HANDICAP #LOVE #HAPPINESS