Rok 2020

začiatok roku 2020 sa niesol vo zvýšenej chorobnosti, vytrhnutý PEG, potom hospitalizácia kvôli zlomenej nohe a následnej trombóze, potom zas zápal pľúca do toh oprišla pandémia COVID-u (zatiaľ sa nás nedotkla) , v podstate do Júla sme nevedeli nič robiť, keďže sa hojila noha, pichal sa FRAGMIN na riedenie krvi, ciže cvičenie iba tak „LIGHTOVO“-rehabilitcácie sme neriešili, kvôli všeobecnej situácii. Pokračujeme v spolupráci s K-centrom.

Leto 2020 nám priniesol stretnutie s LAMAČSKÝMI CHVÁLAMI a prvú dovolenku po 3 rokoch kómy. Priniesol potrebný oddych na krásnom Východe Slovenska, navštívili sme Litmanovú  a okrem iného sme sa stretli sa stretli v Starej Ľubovni s jedným fizioterapeutom,ktorý sa venuje stavom ako je náš Matej a odniesli sme si veľa pozitívnych myšlienok ale  hlavne tú najdôležitejšiu,ktorú sme poznali ale neuvedomovali sme si tak hlboko jej potrebu, voľne citujem: „Spomaľte, počúvajte Matejka, robte to čo Vám dovolí, on sám ukazuje čo sa mu páči.“

V decembri 2020, presne  07.12.2020 sme absolvovali zákrok, pri ktorom pán doktor odstránil PEG (čiže, kŕmiacu sondu) Matejkovi a to bola posledná „hadička“ ktorá mu ostala najdlhšie. Tomuto, ale predchádazalo Logopedické vyšetrenie, po ktorom nám pani doktorka napísala odporúčanie, že  sonda môže byť odstránená. Bol to pre nás veľký úspech,keďže Matej nemal podľa jeho diagnóz nikdy prehĺtať. Sme si vedomý rizík s tým spojenými -najmä príjem tekutín počas choroby môže byť obtiažnejší, ale  Maťko môže spávať kľudne na brušku ako to miloval pred aprílom 2017.

December sme  prežili potom v kľude a v pokoji .