Ako sa vlastne Matej doma vzdeláva?

Áno, Matejko je už v 2.ročníku.

Je zapísaný v súkromnej demokratickej skole v Košiciach ako unschooler, to znamená, že sa učíme sebariadene.

Veľa informácií ktorým nerozumiete?

Nuž, keď mal Matej 7rokov a povinnosť nastúpiť do školy, kontaktovali sme centrum včasnej psychologicko pedagogickej poradne v Dunajskej, kde podľa miesta pobytu spadáme. Chceli sme zistiť co najviac informácií o tom, ako sa môže Matej vzdelávať. Žiaľ stretli sme sa s dosť negatívnymi ohlasmi lebo pokiaľ neviete dieťaťu zmerať IQ, nedokážeme ho zaradiť do nejakej cieľovej skupiny, a dokážeme ho vôbec vzdelávať?

Bdela koma = nevzdelavatelny clovek a bodka.

Uf, tak veľmi ma to ako matku ranilo, hlavne keď mám Mateja každý deň pred očami a vidím, ako vníma a učí sa. Lenže škola ma normy, tabuľky a proste taky človiečik bez zmeratelneho IQ tam jednoducho nepasuje.

Tak sme hľadali ďalej, až sme našli toto sebariadene vzdelávanie v slobodnej škole Slobodná demokratická škola v Košiciach a Matej je nám všetkým na povzbudenie.

Ano, musíme si povedať úprimne, aj choroba, aj zlý deň, napätie alebo akýkoľvek negatívny impulz mu bránia k plnohodnotnému vzdelávaniu sa. Ale … nie je aj láska, podpora a cielené zameranie rodiny tým najväčším učiteľom života? Naozaj musíme mať všetci všeobecne vzdelanie a samé jednotky? Ja pri sebariadenom vzdelávaní Mateja objavujem úplne iné hodnoty v živote – pokoj, istota, vlastné rozhodnutie o tom co sa chcem učiť a koľko, aj prechádzky a rozhovory su učenie, aj rozprávky ci kniha aj To je učenie. Dokonca aj dobre jedlo, toto všetko je proces ktorý má silný zmysel a poslanie.

Matej ma slabosť pre dinosaurov, aktuálne obmieňame s lietadlami, na rade sú rytieri a objavitelia a cestovanie po svete, jasne ze ďalej je to f1 a futbal. A ma rad aj matiku – prikladám ukážky jeho rátania. A je to pecka !!!

Ďakujeme za vašu podporu a modlitby.