Dysfágia

Pre mnohých tak zautomatizované procesy, že si ani len neuvedomujeme, že denne zdravý človek prehltne 600-2000x v závislosti od fyzickej aktivity, popr.stravovacích návykov.

Pokiaľ ale dôjde k obtiažnostiam spojených s prehĺtnaním, odborne dysfagia, čo sú napr.poruchy svalových funkcií hltanu, nervové poruchy, alebo mechanické problémy v hltane alebo pazeraku, JE TO CELKOM PORIADNA ŽIVOTNÁ ZMENA.

Náš Matej mal krátko po nehode zavedený kateter priamo do žalúdka PEG (percutaneous endoskopic gastronomy), cez ktorý sme ho kŕmili.

Pocas prvých 3 rokov s pomocou odborníkov sme napriek podávaniu potravy cez sondu Matejka naďalej stimulovali kŕmením cez lyžičku. Aby si mohol jedlo ovoňať a vychutnať. Takže sme stimulovali aj iné ako len zuvacie, prehĺtacie procesy v tele.

PODARILO SA NAM SONDU VYBRAŤ, aj keď sa na nás pozerali, že prečo si život chceme komplikovať???

Ale to určite človek nemusí vysvetľovať ľuďom, ktorí ani nemajú záujem počúvať, že je to pre nás a pre Mateja naozaj dôležité a stimulujuce. Nehovoriac o problémoch so sondou, neustále zapaly a starostlivosť je tiež dosť náročná.

4 ROKY JE MATEJ BEZ PEG-U 💪💪💪

Žiaľ nie vždy sa nám darí a lekári chcú opäť sondu vrátiť, kvôli mikroaspiraciám do pľúc. Teda, že jedlo zateká pri papani.

Naďalej ale stimulujeme, veríme a tešíme sa napr.aj z toho, že Matej niekedy s jedlom pomáha. Ako na videu. Pridržiava lyžičku a kŕmime sa spoločne.

Na zdravie priatelia 🙌

Myslíte na Matejka pri každom prehĺtnutí, že je to naozaj proces.

Nám stojí za to 💪